Działalność analityczna w 2022 roku
Opracowanie - Analiza systemu gospodarki odpadami komunalnymi w latach 2017-2020 na przykładzie wybranych gmin w Polsce
Po ustaleniach na forum Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych, w ramach kontroli prowadzonych przez wszystkie regionalne izby obrachunkowe, kontrolowane jednostki przedstawiły m.in.: dane finansowe odnośnie dochodów i wydatków zarówno ogółem jak i bieżących, wpływów z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz poniesionych wydatków związanych z realizacją zadania na „Odbiór i zagospodarowanie odpadami komunalnymi”. Uwzględniono w nich również wysokość zaległości z tytułu tej opłaty, a także wielkość udzielonych umorzeń. Jednostki zostały także poproszone o wskazanie przyczyn trudności w bilansowaniu się systemu gospodarki odpadami komunalnymi, opisanie problemów występujących w związku z prowadzoną gospodarką odpadami komunalnymi oraz podanie danych dotyczących udzielonych zamówień publicznych w tym zakresie. Zebrano również dane o wybranej metodzie ustalania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jak i obowiązujących w poszczególnych latach stawkach. Zgromadzono dane dotyczące masy odebranych odpadów komunalnych, osiągniętym poziomie recyklingu oraz liczbie mieszkańców wg GUS, wg gminnego rejestru mieszkańców oraz wynikającej z deklaracji odpadowych.
Wybrane dane ze sprawozdań j.s.t. województwa opolskiego za II kwartał z lat 2021-2022
W załączonym pliku przedstawiono kształtowanie się dochodów, wydatków, w tym m.in. wydatków na wynagrodzenia, na zakup energii, obsługę długu oraz zobowiązań poszczególnych j.s.t. województwa opolskiego na dzień 30.06.2021 r. i na 30.06.2022 r.
Analiza - Realizacja budżetów jednostek samorządu terytorialnego województwa opolskiego za 2021 rok
W 2021 roku dochody budżetowe wszystkich jednostek samorządu terytorialnego województwa opolskiego zrealizowano w 104,3%, co stanowiło kwotę 7 685 678 tys. zł, natomiast wykonanie wydatków wyniosło średnio 91,9% przyjętego planu, co stanowiło kwotę 7 390 925 tys. zł.
Według stanu na 31 grudnia 2021 r. sytuacja finansowa jednostek samorządu terytorialnego naszego regionu uległa poprawie w stosunku do roku poprzedniego, niemniej wiązało się to przede wszystkim z transferami z budżetu państwa.
Analiza ryzyka wystąpienia zagrożeń w gospodarce finansowej jednostek samorządu terytorialnego województwa opolskiego za 2021 r. z uwzględnieniem art. 243 ustawy o finansach publicznych
Analiza ryzyka wystąpienia zagrożeń w gospodarce finansowej za 2021 r. została sporządzona w oparciu o kryteria związane z zadłużeniem jednostek samorządu terytorialnego województwa opolskiego oraz kryteria związane z występowaniem nadwyżki operacyjnej. Dodatkowo w analizie uwzględniono informacje pochodzące z uchwał jednostek samorządu terytorialnego w sprawie wieloletniej prognozy finansowej, a odnoszące się do kształtowania się relacji z art. 243 ufp w 2021 r.
Opublikował: Katarzyna Sikocińska Data publikacji: 28-06-2022 08:14
Modyfikował: Katarzyna Sikocińska Data modyfikacji: 15-09-2022 15:29